• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Volvo V60 Cross Country incelemesi: sert ama yumuşak

Volvo V60 Cross Country incelemesi: sert ama yumuşak

Volvo V60 Cross Country, normal V60’tan daha arazi dışı bir araç istiyorsanız, ancak SUV olmasa da satın aldığınız şeydir – araba alıcılarının% 99’unun aksine, aslında 4×4’lerde yayılmıyorsunuz .  

Adil açıklama? Olabilir. Bakılmamış, V60 Cross Country daha sağlam, çok yönlü bir görünüme sahip, yükseltilmiş bir V60. Aynı motorlar, aynı dişli kutuları, aynı iç kısım. İçinde gerçekten çok az var.

Öyleyse en büyük soru, normalde V60 üzerinden bir Cross Country seçip seçmemeniz gerektiği, özellikle eskilerin en yakın olanın en yakın eşdeğer versiyonundan 3000 £ daha fazla başladığından beri. Buna cevap vermek için, paranızın karşılığını almak için biraz daha ayrıntılı olarak girmeye başlayacağız.

Bir V60 ve V60 Cross Country arasındaki farklar tamolarak nedir ?

Teknik olacağız, konuşmamız gereken birkaç tweaks var. Öncelikle – ve belki de en önemlisi – V60’a göre sürüş yüksekliği 60 mm artırılmış, dört tekerlekten çekiş, otomatik bir şanzıman ve Yokuş İniş Kontrolü standart olarak bulunuyor.

Ön park sensörleri, aynı zamanda konfor yönelimli süspansiyonda (normal V60 ilk etapta pek bir Lotus Evora değil) ve en önemlisi, zahmetsizce sadece Wallander -esque cool gibi görünen bu ekstra gövde kaplaması gibi, kit listesini de yapıyor . Tekerlek uzantıları, alt ön ızgara ve eşik pervazlarının tümü, kömür renkli sert plastikten bir parçadan yararlanır. Sağlam.

Değişiklikler aslında herhangi bir fark yaratıyor mu?

Kuzey Kutup Dairesi’nde araba sürmek çok heyecan verici olsa da, bir otomobilin Birleşik Krallık’taki ortalama bir alıcı için ne kadar iyi sürdüğünü değerlendirmek için kendisini ödünç vermez. Neyse ki, her ikisini de denedik ve V60 CC’nin gerçekten çok yetenekli bir makine olduğunu kanıtladığımızı bildirmekten memnuniyet duyuyoruz.

Bu ekstra sürüş yüksekliği hiç şüphesiz yararlıdır, çünkü yol dışı manevralar sırasında aracın burnunu kazımaya devam ederseniz lastiklerin ne kadar iyi olduğu önemli değildir. Asfalttan uzak bir yolcunun olduğu kadar uzağa gitmeyeceksin, ancak bir sürü insanın yoldan sapmak için yeni bir 4×4’e para harcadığını hayal edemiyoruz. V60 için, şaşırtıcı derecede çamurlu çürükler ve çimenli yamaçları tırmalamak konusunda yeteneklidir ve bundan daha fazlasını isteyemezsiniz.

Konfor yönelimli süspansiyonla birlikte sürüş yüksekliğindeki artış, normal bir V60 ile karşılaştırıldığında hafif bir çeviklik cezası (ve bodyroll’da bir artış) olduğu anlamına gelir, ancak tüm dürüstlüklerinde gerçekten önemli değil.

Düzenli hiçbir zaman ‘sportif’ sürüş dinamikleri için 3 serisi Touring veya C-Class Estate ile rekabet edemedi ve hiçbir zaman sorun olmadı – hepsini aynı şekilde değerlendiriyoruz.

Ekstra sürüş yüksekliği ve sert süspansiyonun yaptığı şey, V60 Cross Country’yi spektrumun konfor sonuna doğru itmek, zaten iyi olduğu şeylerde daha iyi olmasını sağlamak ve Alman rakiplerine gerçekten farklı bir alternatif sunmak. Bu durumda beğenmek için?

Aslında, İngiltere’yi çamurlu ve pürüzlü yüzeylerle dolu nemli bir ülke yolunda sürün ve Cross Country normal bir arabaya kıyasla daha az rahatsızlıkla geçerek onu gerçekten çok yetenekli bir şey haline getirdi.

Ve sahte sportif döşeme seviyelerinin olduğu bir dünyada – bu, fısıldayarak, standart otomobilin sadece daha sıkı (ve daha rahatsız edici) versiyonlarıdır – V60 Cross Country’nin işleri üstesinden gelmesi güzel bir değişiklik yapar.

Audi A4 Allroad’tan daha mı iyi? Büyük olasılıkla. Kişilik, daha fazla serinlik olması gibi daha ilginç hissettiriyor. Muhtemelen giden en başarılı kişilerden biri.

Söylemeye değer başka bir şey var mı?

Evet. V60 Cross Country, başlangıçta yalnızca 8,2 saniyede 0-62mph hıza sahip 187 cm D4 2,0 ​​litre dizel motor ve tıknaz 295lb ft tork sayesinde bol miktarda dişli kuvveti ile satışa sunulacak. 247bhp T5 2,0 litrelik bir benzin 2019’da daha sonra (ve başlangıç ​​fiyatından yaklaşık 1200 £ traş olması gerekir), daha keskin genel performans (6.8 saniyede 0-62mph) ancak daha az toplam tork (266lb ft) sunuyor.

Volvo V60 Cross Country: kararı

V60 Cross Country, normal versiyonlar üzerinden primi tüketebildiğiniz sürece, ürün yelpazesinin en iyisi olabilir. Her türlü spor iddiasıyla ortadan kalkar ve bunun için daha iyi bir deneyim olması gerektiğini, V60 standardının bu kadar iyi yapabileceği kolay ve lüks deneyimi arttırır.

Ekstra sağlam yeteneğe ihtiyacınız yoksa veya istemiyorsanız Volvo, isteklerinize ve isteklerinize uyacak kadar başka seçeneklere de sahip.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?